Obecné informace

Řád: Šupinatí
Čeleď: Gekonovití
Výskyt: Široký areál výskytu především v Egyptě, Jemenu a Saúdské Arábii
 

Popis

Je to malý gekonek ( 9,5-10,5cm) milující písek. Aktivní bývá v noci. Pro život strávený převážně ve tmě je vybaven párem poměrně velkých očí, obsahujících mnoho zrakových orgánů (tyčinek) neobsahují však orgány umožňující barevné vidění (čípky). Tyto oči zachycují mnoho světla a umožňují gekonovi alespoň trochu vnímat  zrakem. Zrak je pro gekony nejdůležitějším smyslem.
Na prstech nemají přísavné lamely, nelezou tudiž po skle. Uplatňuje se pohlavní dimorfismus, samice je výrazně větší než samec, samec má též zvětšené hemipenisní kapsy.
 

Chov

Skupinku 1,2 z odchovu můžeme chovat v teráriu min. rozměrů 30x30x30 cm, pro importovaná zvířata přichystáme prostor větší. Jako vybavení poslouží mělká miska s vodou, domečky (já tam mám střepy z květináče), kameny a nutná je i vysoká vrstva jemného písku (10-15 cm hluboký)který je dobré prolít vodou, velmi rádi se totiž zahrabávají. Svítím obyčejnou žárovkou bez UV efektu tak, aby pod ní bylo lokálně 35C ale zároveň aby byla v teráriu místa chladnější. Můžeme jim podávat larvy much, cvrčky, smýkaná sarančata a šváby. Hmyz nesmíme zapomínat obalovat ve vitamínových směsích, vyjímkou je pouze smýkaný hmyz, který vitamíny již obsahuje. Velmi důležitý je i zdroj vápníku, ten je potřebný zejména u kladoucích samiček. Můžeme jej zajistit podáváním vaječných skořápek či obohacením vitamínové směsi nastrouhanou sépiovou kostí. 
 

 

 

 

Rozmnožování

Sezonu tito gekoni zahajují v únoru kdy začínají vydávat takové cvrlikavé zvuky, zhruba do července. V této době samičky kladou jedno až dvě vápenitá vajíčka každé dva týdny. Líhnivost není velká. Vajíčka inkubuji na suchém písku při teplotě 30C asi 6 týdnů, mláďata začínají žrát asi čtvrtý den po vylíhnutí.
 
 
 
 
Text a foto-Josef Matěj